2

Co Google o nas wie – straszne i groźne

Poniższy wpis jest bezpośrednio zainspirowany tekstem, który ukazał się na Medium.com. Tekst szybko zdobył dużą popularność wśród anglojęzycznych czytelników, ale temat jest na tyle ciekawy, że uznałem, że warto go przybliżyć również w Polsce.

Gdybyście chcieli sprawdzić oryginał, dostępny jest tutaj.

Tematyka ta jest dla nas ciekawa w szczególny sposób. Z jeden strony, cenię sobie prywatność. Z drugiej strony, jako agencja, w wielu kampaniach polegamy na danych zbieranych przez Google i chcielibyśmy mieć do nich jak najszerszy dostęp. Stoimy więc po dwóch stronach barykady.

Ponieważ w celach zawodowych chcę dobrze rozumieć, jakie dane zbiera Google, z pełną premedytacją mam aktywowane różne mechanizmy śledzące Google. Dzięki temu będe mógł Wam pokazać, jak precyzyjne mogą to być profile.

1 Historia lokalizacji

Jeśli macie telefon z systemem Android i włączyliście usługę lokalizacji, możecie się przerazić, gdy zajrzycie na stronę https://maps.google.com/locationhistory/.

Jest to być może najbardziej spektakularny przykład inwigilacji naszego życia przez duże firmy – spektakularny również ze względu na wizualną formę prezentacji danych.

Google pokaże Wam precyzyjną trasę, którą pokonywaliście każdego dnia, łącznie z dokładną porą przemieszczania się.

Oto przykład wzięty wprost z mojego konta – jeden przykładowy dzień:

historia lokalizacji

Typowy dzień, w którym przemieszczałem się między domem, biurem, spotkaniami z klientami i prywatnymi zajęciami.

Kalendarz pozwala cofnąć się do dowolnej daty od momentu, kiedy włączyliśmy usługę lokalizacji.

Być może powyższy zrzut ekranu będzie małą rewelacją dla tych, którzy informują swoich partnerów lub przełożonych o pobycie w jednym miejscu, podczas gdy czas spędzają w innym :-).

Jak się zabezpieczyć?

Informacje na temat ustawień śledzenia lokalizacji i usuwania już zebranej historii znajdziecie na stronach pomocy Google, pod tym adresem.

2 Kim jesteśmy, co lubimy, czym się zajmujemy

Projektując kampanie internetowe, bardzo często korzystamy z narzędzi pozwalających kierować przekaz wg kryteriów demograficznych. Reklama ma np. trafić do kobiet w przedziale od 20 do 30 roku życia, interesujących się modą.

Google udostępnia odpowiednie narzędzia, jednak na ile są one dokładne? Warto sprawdzić na własnym przykładzie, korzystając z linku pozwalającego podejrzeć, w jaki sposób widzi nas Google – https://www.google.com/ads/preferences/.

Oto przykład dla mnie:

Screenshot_2014-11-19-11-37-04

Co mogę powiedzieć? Wszystko się zgadza :-). Nawet zainteresowania, które można oczywiście rozwinąć, aby zobaczyć dodatkowe szczegóły. Gdyby ktoś chciał kierować do mnie reklamy na podstawie zainteresowań przeanalizowanych przez Google, w wielu wypadkach byłoby to bardzo trafne dopasowanie.

Jak się zabezpieczyć?

Na podanej powyżej stronie z preferencjami reklam mamy możliwość wyłączenia reklam bazujących na naszych zainteresowaniach:

rezygacja

Dodatkowe informacje dostępne są w sekcji pomocji Google.

3 Pełna historia wyszukiwania w Google

Na stronie https://history.google.com/ znajdziecie pełną historię swoich zapytań do Google, łącznie z informacją o tym które linki zostały kliknięte. Możemy także podejrzeć zagregrowane statystyki – łączną liczbę zapytań, aktywność wg dni itd.

Usługa ta bywa przydatna, gdy chcemy wrócić do jakiegoś wyniku, ale oczywiście pozwala też Google budować jeszcze bardziej precyzyjny profil naszych zainteresowań. Ot, choćby przykład z mojej dzisiejszej historii:

historia_google

Nie trzeba wielkiego wysiłku, żeby dotrzeć do wniosku, że dzisiaj od rana zajmowały mnie tematy związane z programowaniem :-).

Na marginesie, jak chcecie sprawdzić historię filmów oglądanych na YouTube (ile razy zdarzało się Wam, że chcieliście komuś pokazać coś, co widzieliście kilka dni wcześniej), to też jest taka opcja – wszystko dostępne jest pod adresem https://www.youtube.com/feed/history.

Jak się zabezpieczyć

Informacje o tym, jak wyłączyć (na stałe lub tymczasowo) historię wyszukiwania, a także jak usunąć już zebrane dane, znajdziecie na stronach pomocy Google.

4 Bezpieczeństwo danych i informacji dostępowych

O ile wiedza Google przedstawiona w dotychczasowych punktach może budzić niepokój, o tyle dwa kolejne raporty stworzone są z myślą o weryfikacji bezpieczeństwa naszych danych.

Pod adresem https://security.google.com/settings/security/activity możemy sprawdzić listę wszystkich urządzeń, które uzyskiwały dostęp do naszego konta, łącznie z ich przybliżoną lokalizacją w różnych okresach.

dostep

 

Natomiast pod adresem https://security.google.com/settings/security/permissions możemy sprawdzić listę wszystkich zewnętrznych aplikacji, którym przyznaliśmy różne poziomy dostępu do naszego konta. Jeśli nasze konto Google ma długą historię, a jednocześnie aktywnie korzystamy z różnych narzędzi w sieci, to wizyta pod tym adresem otwiera oczy na to, ile systemów ma dostęp do naszego konta, choć być może już od dawna z nich nie korzystamy.

Oczywiście przy każdej pozycji możemy jednym ruchem odebrać dostęp, co jest ważnym punktem komputerowej higieny i dbałości o bezpieczeństwo naszych danych.

5 Eksport wszystkich danych z konta Google

Google daje nam możliwość wyeksportowania całego konta, łącznie z jego historią, pocztą, kontaktami i kalendarzami. Jest to istotne, gdybyśmy uznali, że np. nie możemy dłużej tolerować personalizowanych reklam w poczcie Gmail.

Narzędzie do przygotowania eksportu znajduje się pod adresem https://www.google.com/takeout.

6 Dla wygody wszystko w jednym miejscu

Jeśli co jakiś czas chcecie wrócić do powyższych linków i sprawdzić, co wie o Was Google, to zebrałem je dla Waszej wygody jeszcze raz, w jednym miejscu.

Marcin Lejman
 

Jestem współwłaścicielem Critical.pl. Prowadzę przede wszystkim projekty związane z analityką internetową, optymalizacją konwersji i budową strategii online, a nadzoruję działania SEO i PPC prowadzone przez naszą firmę. Jeśli czujesz, że Twój biznes ma niewykorzystany potencjał i chcesz go rozwinąć, skontaktuj się ze mną - chętnie porozmawiam o możliwościach.

Click Here to Leave a Comment Below 2 comments
Adam - 23/11/2014

Gdy tak czytam o takich sprawach, zastanawiam się, jak daleko teorie spiskowe pokroju NWO są od prawdy, bo szpiegostwo Google (i nie tylko_ nie jest normalne z pewnością.

Reply
Libetias - 23/11/2014

Jeżeli chodzi o mnie to moje zainteresowania Google podało kompletnie nietrafione ;) Nie wiem teraz czy to oni mają jeszcze niedopracowany algorytm, czy to ja jestem tak skomplikowany :D

Reply

Leave a Reply: