1

Jak szybko wyciągnąć listę słów kluczowych z Google Analytics

Masz duży serwis internetowy i denerwuje Cię, że Google Analytics nie pozwala domyślnie eksportować więcej niż 500 słów kluczowych jednorazowo? Nie martw się, jest sposób, aby pobrać nawet do 10 tys. słów kluczowych, prosto do arkusza Microsoft Excel, gdzie możesz dokonać dalszej obróbki danych.

Umożliwa to znakomite rozszerzenie do arkusza Microsoft Excel o nazwie Excellent Analytics. Dlaczego znakomite? Z trzech powodów:

  1. Pozwala wydobyć z Google Analytics niemals wszystkie dostępne dane, wczytując je prosto do Excela.
  2. Działa szybko i stabilnie.
  3. Jest bezpłatne.

Zachęcam zatem, abyś od razu pobrał i zainstalował to rozszerzenie. Poniżej natomiast krótki przewodnik, pokazujący, jak się nim posłużyć.

Pobieranie listy słów kluczowych z pomocą Excellent Analytics

Najpierw ustawiamy dane konta, klikając w pole „Account”:

image

Wpisujemy email i hasło do konta Google, do którego podłączone są profile, z których chcemy wydobyć dane:

image

W kolejnym kroku możemy już przystąpić do wyciągania słów kluczowych.

Klikamy „New Query”:

image

Spowoduje to otworzenie okna kreatora raportów. Poniżej ten kreator z już ustawionymi parametrami:

image

Na co warto zwrócić uwagę:

  • Jako wymiar (Dimension) ustawiliśmy słowo kluczowe (keyword);
  • Jako Miarę (Metrics) ustawiliśmy liczbę wizyt (visits);
  • Uaktywnione jest sortowanie wg wizyt;
  • Z pomocą kalendarza wybraliśmy zakres czasowy;
  • Maksymalną liczbę wyników ustawiliśmy na 10.000 (Max results).

Przycisk „Profiles” pozwala wybrać konkretny profil, jeśli do danego konta email mamy przypisanych kilka profili.

W tym momencie pozostaje już tylko wcisnąć przycisk „Execute” i za chwilę w arkuszu pojawi się lista słów kluczowych, pobrana z naszego profilu, razem z liczbą wizyt.

image

Co najważniejsze, możemy tym sposobem jednorazowo wydobyć do 10 tys. słów kluczowych. Jeśli to wciąż za mało, trzeba przygotować kolejną kwerendę, ustawiając w kreatorze pole „Start index” na wartość 10001.

Powyższy przykład to tylko podstawowy sposób użycia wtyczki Excellent Analytics. Pozwala ona budować znacznie bardziej zaawansowane, wielowymiarowe raporty i świetnie nadaje się do automatyzacji wielu działań związanych z analityką webową.

Na marginesie, istnieje sztuczka, która poprzez modyfikację adresu URL generowanego przez Google Analytics również pozwala wyeksportować więcej niż 500 rekordów danych. Nie zmienia to faktu, że Excellent Analytics jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, choćby z poniższych dwóch powodów:

  • Dane trafiają od razu do Excela
  • Raz przygotowany arkusz pobiera świeże dane zawsze przy otwarciu. Oznacza to, że możemy przygotować sobie zestaw własnych raportów, których aktualizacja w przyszłości sprowadza się do ich otwarcia. To naprawdę wielka oszczędność czasu.
Marcin Lejman
 

Jestem współwłaścicielem Critical.pl. Prowadzę przede wszystkim projekty związane z analityką internetową, optymalizacją konwersji i budową strategii online, a nadzoruję działania SEO i PPC prowadzone przez naszą firmę. Jeśli czujesz, że Twój biznes ma niewykorzystany potencjał i chcesz go rozwinąć, skontaktuj się ze mną - chętnie porozmawiam o możliwościach.

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
Krystian Piątek z IDEA Interactive.pl - 16/11/2012

Bardzo fajny plugin do Excela. Znacząco skraca drogę do exportu danych do Excela i dalszej jej obróbki. Faktycznie jest szatańsko szybki a to bardzo duży plus. Czekam na info o kolejnych fajnych pluginach / dodatkach… może coś do chroma dzięki czemu analiza jest wygodniejsza sprawniejsza.

Reply

Leave a Reply: