17

Jak w prosty sposób wydobyć złoto z podpowiedzi Google

Podpowiedzi Google to mechanizm niezwykle ciekawy, choć obosieczny.

Niektórzy twierdzą, że przez podpowiedzi Google skraca się długi ogon, bo wyszukiwarka proponuje i promuje konkretne zapytania, z których internauci chętnie korzystają.

Z drugiej strony, wykorzystane umiejętnie, pozwalają nam budować długie listy bardzo tematycznych fraz, których często nie znajdziemy np. w narzędziu słów kluczowych Google.

Jest to mechanizm, który często pokazujemy i wyjaśniamy podczas szkoleń u klientów. Za każdym razem zaskakuje mnie, że o ile praktycznie każdy zna podstawową zasadę działania podpowiedzi (słowa dopisane po wpisanej frazie), o tyle prawie nikt nie wie, że Google można zmusić do podpowiadania w dowolnym miejscu zapytania, co otwiera zupełnie nowe możliwości.

Dlatego przygotowałem krótki film instruktażowy, który wyjaśnia, jak w 100% wykorzystać potencjał podpowiedzi Google.

Będę wdzięczny, jeśli podzielicie się w komentarzach swoimi uwagami na temat wykorzystania podpowiedzi Google. Dajcie znać, czy w ogóle z nich korzystacie, czy ruch z tych podpowiedzi Wam konwertuje, a najlepiej podzielcie się jakimiś ciekawymi wskazówkami :-).

Marcin Lejman
 

Jestem współwłaścicielem Critical.pl. Prowadzę przede wszystkim projekty związane z analityką internetową, optymalizacją konwersji i budową strategii online, a nadzoruję działania SEO i PPC prowadzone przez naszą firmę. Jeśli czujesz, że Twój biznes ma niewykorzystany potencjał i chcesz go rozwinąć, skontaktuj się ze mną - chętnie porozmawiam o możliwościach.

Click Here to Leave a Comment Below 17 comments
Sebastian - 20/01/2013

1. Nie widzę tu żadnego filmu (sprawdzałem pod Chrome i Safari).

2. Do scrapowania podpowiedzi z Google polecam http://ubersuggest.org

Reply
  Marcin Lejman - 20/01/2013

  Sebastian, dzięki za informację – zmieniłem sposób osadzania na normalny, bo wtyczka, której używam, faktycznie czasami sprawia problemy. Teraz powinno być już ok.

  O Ubersuggest mówię w filmiku, ale pokazuję jeszcze ciekawsze możliwości – może będziesz miał ochotę spojrzeć. Ubersuggest to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości.

  Reply
Piotr - 20/01/2013

jestem pod wrażeniem możliwości tego softu. sposób idealny na inspirację :)

Reply
  Marcin Lejman - 20/01/2013

  Owszem, to bardzo dobre źródło inspiracji do wpisów na blogu. Uruchamiam teraz nowy, anglojęzyczny blog, do którego zdecydowana większość pomysłów na pierwsze wpisy pochodzi właśnie z takiej analizy.

  Reply
stylem - 20/01/2013

Znasz może jakieś darmowe narzędzie którym można wyciągać takie wyniki?

Reply
  Marcin Lejman - 20/01/2013

  Nie, darmowych niestety nie znam. Ale kiedyś pisałem własne skrypty w php, które wyciągały podpowiedzi z Google Suggest. Podejrzewam, że jeden wieczór kodowania i sprawa załatwiona.

  Reply
bart - 21/01/2013

Super sprawa ale żeby poznać potencjał danej frazy, czy rokuje na pozyskanie ruchu, to muszę przelecieć je w narzędziu propozycji słów kluczowych?

Reply
  Marcin Lejman - 21/01/2013

  No tak, jeśli chcesz dodać informacje o ruchu, to trzeba je uzupełnić. Jest sporo narzędzi, które pozwalają wrzucić długą listę fraz i jednym ruchem dodać dane o ruchu z narzędzia słów kluczowych Google, więc to nie jest wielki problem.

  Ale to nie jedyne zastosowanie – ta technika pokazuje bardzo fajnie konkretne pytania, jakie ludzie zadają – to po prostu inspiracja do tego, jakie teksty powinniśmy przygotować.

  Reply
Semedia - 21/01/2013

Przydatne narzędzie w pracy specjalisty SEO. Nie znaliśmy ubersuggest. Dziękujemy za sugestię : )

Reply
Mariusz Kołacz - 22/01/2013

Ręczne bawienie się w pozyskiwanie keywordów z podpowiedzi to trudna rzecz. Ubersuggest jest kiepski pod tym względem dlatego kiedyś postanowiłem stworzyć do tego własne narzędzie Google Suggest Scraper, najnowsza wersja zdecydowanie lepsza od premierowego wydania w przygotowaniu :) Pierwsza wersja miała wydajność podobną do Ubersuggest, najnowsze wydanie potrafi znaleźć 8 razy więcej słów kluczowych :P

Reply
  Marcin Lejman - 22/01/2013

  Mariusz, bardzo chętnie opiszę nową wersję Twojego narzędzia, gdy będzie gotowa. Jak widziałeś na filmiku, ja też nie korzystam z ubersuggest.org – pokazuję to jako opcję dla osób, które bez dodatkowego narzędzia chcą zrobić szybki scrape.

  Kiedy planujesz wypuścić nową wersję?

  Reply
Mariusz Kołacz - 22/01/2013

Jeszcze muszę dopiąć do tego system weryfikacji + dodać kilka istotnych rzeczy więc to trochę czasu zajmie. Wersja 1.1 pojawi się najprawdopodobniej w lutym. Obecnie testy wykazują że scrapując z Ubersuggest frazę „ebooki” dostaję na wyjściu ledwie 303 propozycji, robiąc to samo z GSS dostałem na wyjściu prawie 1900 słów więc jest obiecująco a to dopiero początek… Jak skończę GSS mogę podesłać ci do testów, choć zapewne darmowe klucze autoryzacyjne będzie można i tak zdobyć za free.

Reply
  Marcin Lejman - 22/01/2013

  Brzmi bardzo obiecująco, wynik faktycznie dobry. Ja, korzystając z mojej metody pokazanej na filmiku (z użyciem best seo suite), dostałem ok. 600 fraz dla samego „ebooki” i 1357 dla połączonego ebook i ebooki, więc Twoja metoda najwyraźniej idzie jeszcze dalej. Podejrzewam, że cała tajemnica tkwi w tym, że masz więcej iteracji dokładania kolejnych literek, czyli jeśli np. dopisujesz z przodu, to robisz najpierw „a fraza”, potem „aa fraza”, potem „ab fraza”, „ac fraza” itd. – możesz potwierdzić? :-)

  Oczywiście jeśli możesz podesłać do testów, chętnie opiszę narzędzie.

  Reply
Mariusz Kołacz - 22/01/2013

Tak, w programie będzie można sobie wybrać stopień agresywności, który będzie wpływał na głębokość przeszukiwania i tym samym liczbę odnalezionych słów. Pracuje jeszcze nad 2 innymi algorytmami pozyskiwania słów. Co z tego wyjdzie zobaczymy.

Reply
Gripek - 28/01/2013

Mega ciekawe rozwiązanie jako uzupełnienie propozycji narzędzia słów kluczowych! :-)

Reply
Przydatne narzędzia dla webmastera - 29/09/2013

[…] wpisem https://critical.pl/jak-w-prosty-sposob-wydobyc-zloto-z-podpowiedzi-google/ – darmowe narzędzie propozycji słów kluczowych […]

Reply
Eryk - 24/07/2014

Super narzędzie. Wiedziałem o sztuczce z podpowiedziami w google, ale nie miałem pojęcia, że są narzędzie do generowania dużych ilości podpowiedzi. Dzięki :-)

Reply

Leave a Reply: