15

Pozycjonowanie serwisów na bazie Joomla! w 11 prostych krokach

[message type=”info”]Autorem poniższego tekstu jest użytkownik Mark.RedGiant. Oryginalny, angielski tekst ukazał się na blogu SEOmoz.[/message]

Kiedy już wybraliśmy system Joomla!, zakupiliśmy lub zaprojektowaliśmy przepiękny szablon i dodaliśmy do niego pomysłowo wykonaną zawartość, jesteśmy w końcu gotowi, aby udostępnić serwis fali odwiedzających, którzy marzą o tym, aby odwiedzić naszą cudowną stronę.

Jest wszakże jeden problem ? jeśli korzystamy z podstawowej wersji instalacyjnej Joomla!, bardzo możliwe że owe hordy klientów nie będą nawet w stanie odnaleźć naszego serwisu. W odróżnieniu od systemu WordPress (który uważany jest za głównego konkurenta Joomla!), Joomla! w swojej podstawowej wersji nie jest aż tak przyjazna dla wyszukiwarek. Z mojego doświadczenia wynika, że trzeba najpierw zrobić kilka rzeczy (11, dla ścisłości), aby serwis działał w sposób zadowalający, jeśli chodzi o optymalizację wewnętrzną (on-site).

Ponieważ przez lata stworzyłem kilka serwisów w Joomla!, chciałbym przedstawić tutaj te same wskazówki, jakich udzielam twórcom stron internetowych z Red Giant Design Studio, aby upewnić się że nasze serwisy osiągać będą wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Bez dalszych ceregieli przejdźmy zatem do meritum naszego samouczka.

1. Upewnij się, że jesteś na serwerze odpowiedniego typu

Dobry hosting pod Joomla to podstawaTen krok opisuję jako pierwszy z konkretnego powodu ? jest on niezwykle istotny.

Zaryzykuję stwierdzenie, że jeśli do hostowania swojego serwisu opartego na Joomla! korzystasz z serwera IIS (Windows), czeka cię taka porcja frustracji, że twój komputer może wnet wylądować za oknem.

Dlaczego tak twierdzę? Ponieważ nadpisywanie adresu URL nie współpracuje dobrze z żadnym modułem nadpisywania, z jakiego może korzystać IIS. Skonfigurowanie modułów nadpisywania jest też koszmarem, jeżeli korzystamy ze współdzielonego konta hostingowego. Napotykałem też czasem problemy z instalacją i konfiguracją Joomla! na serwerze IIS.

Ze względów praktycznych zalecałbym po prostu oszczędzić sobie niekończącego się bólu głowy i skonfigurować serwis w Joomla! na serwerze Apache z zainstalowanym modułem mod_rewrite. Oszczędzimy sobie w ten sposób nerwów, a komponenty do pozycjonowania, jakie zainstalujemy, na pewno nam za to podziękują.

2. Zmień nazwę htaccess.txt na .htaccess

Ponieważ aby uatrakcyjnić adresy URL, trzeba będzie włączyć nadpisywanie URL, musimy zmienić nazwę pliku htaccess.txt na .htaccess ? wersję wykorzystywaną przez Joomla! i mod_rewrite.

3. Włącz translację i nadpisywanie URL

W menu Konfiguracja globalna (Global Configuration) panelu administracyjnego Joomla! ustaw opcje ?Translacja URL? (Search Engine Friendly URLs) i ?Aktywuj nadpisywanie URL? (Use URL Rewriting) na ?Tak”.

Ustawienia SEO dla JoomlaOpcja translacji URL usuwa cały dynamicznie generowany żargon z adresu URL i zastępuje go aliasem pozycji menu używanej na stronie.

Opcja nadpisywania URL usuwa frazę /index.php/ z adresu URL. Aby włączyć tę opcję, należy włączyć moduł mod_rewrite i posiadać plik .htaccess.

Dokładny dobór ustawień zależy od użytkownika. Ja zostawiam zwykle pozostałe trzy opcje wyłączone. Można ewentualnie włączyć opcję dołączania nazwy serwisu w tytułach stron, szczególnie gdy serwis zawiera dużo treści. Osobiście lubię zarządzać wszystkim w skali mikro i w większości przypadków przygotowuję każdy tytuł z osobna.

4. Usuń wiersz ?/images/? z pliku Robots.txt

Jest to coś, co zawsze dziwiło mnie w systemie Joomla!. W generowanym automatycznie pliku robots.txt, który jest tworzony przy instalacji, znajduje się polecenie wykluczające katalog obrazów, instruujące wyszukiwarki, aby nie przeszukiwały ani nie indeksowały folderu z obrazami.

Jak pewnie wiesz, obrazy mogą odpowiadać za znaczną część ruchu z Google i wyszukiwarek, jeśli są one odpowiednio zoptymalizowane.
Ponieważ żadna optymalizacja nie pomoże, jeśli każesz Google pomijać katalog z obrazami, zalecam usunięcie następującego wiersza z pliku robots.txt:

/images/

5. Zainstaluj JCE Editor

JCE Editor jest nie tylko darmowy, ale ma całą masę fajnych funkcji, które pomogą ci złożyć swój serwis w całość i zarządzać nim.

W JCE najbardziej podoba mi się możliwość polecenia, aby nie czyścić kodu dodawanego za pomocą edytora oraz to, że jest on świetnym interfejsem do dodawania obrazów z atrybutami alt i wymiarami.

Jest to naprawdę bardzo dobry komponent dla Joomla! i zdecydowanie zalecam korzystanie z niego.

6. Korzystaj z atrybutów alt i wymiarów obrazu

znaczników alt i title należy używaćTa wskazówka dotyczy nie tylko systemu Joomla!, ale jest ważna mimo to. Edytor JCE pozwala na opisanie obrazu przez dodanie alternatywnego tekstu (Alternate Text) lub wymiarów bezpośrednio z poziomu narzędzia do wysyłania obrazów.

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, dodanie wymiarów do obrazu pozwala na załadowanie pustego miejsca jeszcze przed wczytaniem obrazu. Pozwala to nieco skrócić czas ładowania.

Menedżer obrazków pozwala ustawić wszystkie meta-dane obrazka

7. Zarządzaj metadanymi

Chociaż metatagi słów kluczowych są w dzisiejszych czasach praktycznie zbędne, metatag opisu i metatag tytułu są nadal dość istotne.

Natrafiłem ostatnio na przydatny komponent – SEO Boss. Chociaż jedyna funkcja, z jakiej tak naprawdę korzystam, to menedżer metatagów, muszę przyznać, że jest on szalenie użyteczny.

Zwykle żeby edytować metadane serwisu opartego na Joomla!, trzeba przejść do każdej pozycji menu/artykułu z osobna i edytować opisy i tytuły stron ręcznie. W SEO Boss można edytować wszystkie metadane bezpośrednio na jednym ekranie.

Jedyną wadą komponentu SEO Boss jest to, że może on nie współpracować prawidłowo ze wszystkimi zainstalowanymi komponentami. W takim wypadku trzeba przeprowadzić ich ręczną edycję korzystając z interfejsów poszczególnych komponentów. W innych przypadkach działa on jednak doskonale.

hurtowa edycja tagów z pomocą wtyczki SEO Boss

8. Wybierz wersję ?www.? lub ?bez www.? i opcję przekierowania

W odróżnieniu od systemu WordPress, Joomla! nie przekierowuje automatycznie serwisu na ?www.? lub ?bez www.? Powoduje to dobrze znany problem, który rozwiązać można modyfikując ręcznie plik .htaccess.

Aby przekierować z ?bez www.? na ?www.?, dodaj następujący kod do pliku .htaccess:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Ewentualnie możesz też przekierować na ?bez www.? dodając następujący kod:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} www.nazwaserwisu.com
RewriteRule (.*) http://nazwaserwisu.com/$1 [R=301,L]

9. Zachowaj spójność linkowania wewnętrznego

W przypadku serwisów opartych na CMS (szczególnie Joomla!) problemem może stać się powielona treść. Można poradzić sobie z nim linkując do wewnętrznej zawartości serwisu w spójny sposób.

Rozumiem przez to tworzenie linków do ?www.? lub ?bez www.? (zgodnie z wcześniejszym wyborem), do stron z ukośnikiem kończącym adres lub bez oraz do stron z sufiksem (.html) lub bez. Należy zawsze linkować do jednej wersji strony.

Trzeba pamiętać, że problem z powieloną treścią nie istnieje, jeżeli nie prowadzą do niej żadne linki umożliwiające odnalezienie jej przez Google.

Nie mamy kontroli nad tym, jak inni linkują do naszego serwisu, ale zawsze możemy dać dobry przykład. Jeśli ludzie tworzą nieprawidłowe linki do naszych stron, możemy dodać kolejne zasady przekierowania, aby włączyć stałe przekierowanie (przekierowanie 301) do prawidłowych linków.

10. Przyspiesz działanie serwisu

przyspiesz serwis by uzyskać lepsze pozycjeTrzeba przyznać, że przy podstawowej konfiguracji Joomla! szybkość ładowania stron jest raczej niska. Ale jest też dobra wiadomość ? możemy znacznie przyspieszyć ten proces dzięki wykorzystaniu pamięci podręcznej przeglądarki (cache), włączeniu kompresji Gzip i kompresji obrazów.

10.1. Wykorzystuj pamięć podręczną przeglądarki

Nie wdając się w szczegóły ? naszym celem jest taka konfiguracja, aby niektóre typy zawartości były zapisywane w pamięci podręcznej przeglądarki. Chcemy też ustalić, jak długo mają być one przechowywane. Sugeruję, aby po prostu dodać następujący kod na dole pliku .htaccess:

ExpiresActive On
ExpiresByType text/html „access plus 1 seconds”
ExpiresByType image/gif „access plus 1 years”
ExpiresByType image/jpeg „access plus 1 months”
ExpiresByType image/png „access plus 1 months”
ExpiresByType text/css „access plus 1 months”
ExpiresByType text/javascript „access plus 1 months”
ExpiresByType application/x-javascript „access plus 1 months”
ExpiresByType image/ico „access plus 1 months”

Kod ten można oczywiście zmodyfikować, jeśli nasza zawartość ma być zachowywana w pamięci przez krótszy lub dłuższy czas, lub też jeśli wolimy nie zapisywać niektórych rodzajów treści.

10.2. Włącz Gzip

Dobrym sposobem skrócenia czasu ładowania jest skompresowanie kodu z pomocą modułu Gzip. Zwykle robię to dopiero po skonfigurowaniu całej reszty serwisu, ale generalnie dobrze jest korzystać z tego modułu.

Włączenie kompresji gzip znacznie przyspiesza działanie serwisu

Aby umożliwić korzystanie z modułu Gzip przez Joomla!, przejdź do menu Konfiguracja globalna > Serwer i ustaw opcję kompresji Gzip na ?Tak”.

Uwaga: Działa tylko, gdy na serwerze zainstalowany jest mod_gzip.

W zależności od hosta możesz również włączyć kompresję po stronie serwera przez panel sterowania hostingu. Niezbędne informacje uzyskać można u dostawcy hostingu.

10.3. Optymalizuj obrazy

Optymalizacja obrazów to coś, o czym powinien pamiętać każdy twórca stron internetowych, bez względu na to, czy używa systemu Joomla!, czy też nie. Wiele razy zdarzyło mi się napotkać strony ładujące obrazy ważące 350kb, które z łatwością można by zmniejszyć do 25kb. Jeśli nie jesteś ekspertem od Photoshopa, możesz pobrać zoptymalizowane wersje swoich obrazów z narzędzia Google PageSpeed Tool.

Korzystając z powyższych metod i innych pomniejszych modyfikacji, w Google PageSpeed osiągamy zwykle wynik powyżej 95 i mogę szczerze powiedzieć, że wiele z naszych stron opartych na Joomla! działa nawet lepiej niż podobne strony stworzone za pomocą platformy WordPress.

11. Zainstaluj Xmap

Xmap to krótko mówiąc najlepszy komponent do tworzenia mapy serwisu dla Joomla!, jaki do tej pory udało mi się znaleźć.

Bez problemu generuje on mapy XML i HTML, a przy tym dostępnych jest wiele wtyczek do popularnych komponentów Joomla! takich jak Virtuemart i sh404sef.
Po prostu przejdź do Xmap i utwórz nową mapę. Wybierz elementy menu, które chcesz dołączyć, ustaw ich priorytety, kliknij ?Zapisz? i voila! Teraz możesz utworzyć pozycję menu dla mapy HTML i dodać link do mapy XML do Webmaster Tools.

12. BONUS: komponenty SEO, które ułatwią ci życie

Doszedłem do wniosku, że pozycjonowanie z Joomla 2.5+ jest znacznie łatwiejsze bez korzystania z niepotrzebnych wtyczek innych producentów. Jeśli jednak chcesz mieć większą kontrolę nad ustawieniami pozycjonowania, oto dwa z moich ulubionych komponentów do Joomla!:

 • Sh404sef ? świetny komponent do Joomla! oferujący dużo więcej niż tylko opcje pozycjonowania; według mnie jest on nieco łatwiejszy w konfiguracji niż JoomSEF
 • Artio JoomSEF ? podobny do sh404SEF, ale dodatkowo dostępna jest jego darmowa wersja, dzięki czemu możemy go przetestować. Nie jest aż tak potężny jak sh404sef i ostatnim razem, gdy go konfigurowałem, było to nieco męczące, ale nadal jest to bardzo użyteczny komponent oferujący znacznie większą kontrolę nad pozycjonowaniem, jeśli odczuwamy taką potrzebę.

skuteczna optymalizacja SEO serwisów na bazie CMS JoomlaJeśli zastosujemy wyżej opisane kroki, wówczas brak wewnętrznej optymalizacji nie wpłynie negatywnie na pozycję serwisu w wyszukiwarkach. Zawsze można wprowadzić dodatkowe modyfikacje, ale powyższe wskazówki są dobrym punktem wyjścia, szczególnie dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z Joomla!

Jestem wyznawcą poglądu, że optymalizacja serwisu musi po prostu stać na dobrym/solidnym poziomie ? nie musi to być nic specjalnego, szczególnie w kontekście niedawnych zmian algorytmu i podejścia Google, próbującego nieco lepiej radzić sobie ze słabo zoptymalizowanymi, ale zaufanymi stronami.

Jeśli masz jakieś własne wskazówki i triki dotyczące optymalizacji serwisu opartego na Joomla! lub masz za sobą złe doświadczenia z korzystaniem z tego systemu, wszelkie komentarze są mile widziane.

[message type=”info”]Niniejszy artykuł został przedrukowany za zgodą. SEOmoz nie jest w żaden sposób powiązane z niniejszym serwisem.[/message]
Marcin Lejman
 

Jestem współwłaścicielem Critical.pl. Prowadzę przede wszystkim projekty związane z analityką internetową, optymalizacją konwersji i budową strategii online, a nadzoruję działania SEO i PPC prowadzone przez naszą firmę. Jeśli czujesz, że Twój biznes ma niewykorzystany potencjał i chcesz go rozwinąć, skontaktuj się ze mną - chętnie porozmawiam o możliwościach.

Click Here to Leave a Comment Below 15 comments
Adrian - 08/06/2013

Cześć, wskazówki bardzo przydatne z których część już wdrążyłem do mojej strony.

Stanąłem na punkcie 10.3. Optymalizuj obrazy.
Obrazki tworzę w PS, jednak nie mam pojęcia jak je odchudzić.
Wszedłem do „Google PageSpeed Tool” jednak i tam nie mam pojęcia co robić.

Czy mógłbyś podać instrukcję w jaki sposób zoptymalizować obrazki w PS lub w GpsT?

Reply
  Grzegorz - 09/09/2013

  A próbowałeś IrfanView ?
  Prostszy od PS, Gimpa,
  a jak bardzo przydatny.

  Reply
  Hosting Joomla - 18/11/2013

  Adrian: save for web & devices( alt+shift+ctrl+s).
  Wielu webmasterów zapisuje jpg bezpośrednio w PS, nie kompresując w ogóle obrazów, a o powyższej opcji – o zgrozo – wielu nawet nie ma pojęcia ! :)

  Reply
  Ar - 29/06/2015

  tak sobie czytam o seo i trafilem na to pytanie. Jesli juz to tylko ps. jest to kombajn ktorego wszystkich funkcji nie poznamy nigdy. ma tez opcje bez ktorej musialbym sie nakombinowac ;) „File”-„save for web” i wtedy wybieramy kompresje, typ pliku i jeszcze kilka innych opcji lacznie z przestrzenia barw – do netu „srgb” trzeba tylko poduczyc sie o konwercji rgb-srgb i odwrotnie zeby zdjecia, grafiki w przegladarce nie mialy „wypranych” kolorow. trzeba pamietac ze nie jest to zwykla kompresja tylko jakby to ujac ps juz ma preset z ustawieniami ktory mozemy dowolnie zmienic i zdjecie czy miniaturka nagle chudnie 2-3 lub wiecej razy nie tracac na jakosci przy przegladaniu w necie przy takiej samej kompresji jak w opcji „save as”. opsana funkcja – bezcenna. zycze przjemnego miniaturkowania

  Reply
Krzysiek - 11/07/2013

Pomocne dzięki ale mój problem polega na tym że gzip koliduje mnie z sobi. i nie mogę go w żaden sposób uruchomić.

Reply
mateusz hauer - 26/07/2013

otóż na stronie głównej pobieram sobie wpisy z kategorii nowe.
i google zaindeksował mi tą kategorię z tymi dwoma wpisami, wpisy są za krótkie na podstronę, co zrobić ? skoro nie mam linków do tej kategorii.

Reply
Adam - 09/08/2013

Dzięki. Bardzo przydatny artykuł.

Reply
Śmieszne filmiki - 16/08/2013

Kiedyś korzystałem z Joomla 1.5, 1.7 nastepnie z 2.5 i 3.0
Teraz tylko z Wp i co ciekawe, kiedyś za czasow gdy bawilem sie J! uwazalem, ze Wodpress jest śmieciem w porownaniu z Joomla, teraz sadze inaczej. Obydwa csmy sa baardzo dobre:)

Reply
Jerry - 12/10/2013

Punkt 10.1 u mnie nie działa. Hosting 1&1. Prosiłbym o wskazówki. Pozdrawiam.

Reply
Jerry - 14/10/2013

Okay, problem rozwiązany. Cudzysłów otwierający czas przechowywania powinien znajdować się „na górze”…

Reply
js - 21/10/2013

wprowadziłem wszystkie porady i zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić, dzięki

Reply
Hosting Joomla - 18/11/2013

10.4 Włącz pamięć podręczną w Joomla !
Witryna -> konfiguracja globalna -> system -> pamięć podręczna -> poziom konserwatywny; czas: 60min dla często odwiedzanej strony, dużo większy przy rzadkich odwiedzinach.

Włączenie tej opcji daje co najmniej trzykrotnego kopa w szybkości.

A przy okazji wydłużajcie czas sesji, aby szlag nie trafił pisanego artykułu gdy w miejsce komunikatu o poprawnym zapisie, pojawi się monit logowania ;)

Reply
Barnaba - 25/11/2013

Dzięki. Po raz kolejny wracam do tego artykułu.

Reply
andrzej - 10/02/2014

Dziekuje, artykul bardzo przydal mi sie podczas optymalizowania seo witryny ktora sie aktualnie zajmuje, dziekuje za obszerne wytlumaczenie problemu seo i joomla :-)

Reply
Kamil - 14/11/2014

Artykuł super bardzo mi pomógł – bloga dodaje do ulubionych. Brakuje mi tylko jeszcze jednej informacji. Mianowicie w jaki sposób opóźnić wywoływanie plików js – tak aby wgrywały się na końcu już po wczytaniu strony.

Reply

Leave a Reply:

83 Udostępnień
Tweetnij6
Udostępnij77
Udostępnij
Przypnij